9 rzeczy, które najczęściej robią inteligentni ludzie

Ludzie często mówią, że inteligencja to coś, z czym rodzą się szczęśliwe osoby, ale nie zawsze tak jest. Inteligencję można odziedziczyć i nabyć. Według ekspertów także otoczenie może drastycznie wpłynąć na umiejętności mózgu i sposób myślenia. Cokolwiek by to nie było, zaobserwowano, że wszyscy ponadprzeciętnie inteligentni ludzie zachowują się podobnie i mają wiele wspólnych cech. Jakich? Redakcja Clever People zrobiła porządny reaserch i dopatrzyła się 9, najbardziej powtarzalnych czynności.

Zanim przejdziemy jednak do sedna, warto jest wyjaśnić co to jest inteligencja i jak jest mierzona?

 

Inteligencja (od łac. intelligentia – zdolność pojmowania, rozum) – zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów.

Według Howarda Gardnera istnieje kilka rodzajów inteligencji:

 • Inteligencja językowa – umiejętność czytania, pisania i porozumiewania się za pomocą słów, doskonale rozwinięta u pisarzy, poetów i mówców.
 • Inteligencja logiczna lub matematyczna – umiejętność rozumowania oraz liczenia. Najlepiej jest rozwinięta u ekonomistów, naukowców, inżynierów, prawników i księgowych.
 • Inteligencja wizualno-przestrzenna – umiejętność malowania, rysowania, robienia artystycznych fotografii, rzeźbienia lub wyobrażania sobie trójwymiarowych kształtów; doskonale rozwinięta u nawigatorów i artystów.
 • Inteligencja muzyczna – umiejętność układania piosenek, śpiewania, gry na instrumencie, pisania wierszy, a także stosowania rymu i rytmu. Szczególnie rozwinięta u kompozytorów, dyrygentów, muzyków.
 • Inteligencja interpersonalna (społeczna) – umiejętność nawiązywania kontaktów; rozwinięta u sprzedawców, nauczycieli i przywódców.
 • Inteligencja intrapersonalna (refleksyjna) – umiejętność skupienia uwagi na swoich uczuciach, umiejętność wyciągania wniosków z przeżytych doświadczeń i umiejętność planowania. Ten rodzaj zdolności wiąże się u niektórych ludzi z wielką intuicją.
 • Inteligencja ruchowa – zdolności manualne oraz umiejętności sportowe; dobrze wykształcone u gimnastyków, tancerzy, rzemieślników i sportowców, a także chirurgów.
 • Inteligencja przyrodnicza – umiejętność rozumienia praw natury i postępowania zgodnie z nimi; dobrze rozwinięta u biologów, rolników i osób działających na rzecz ochrony przyrody.

Inteligencję mierzy się za pomocą ilorazu IQ, a wartości interpretuje się następująco w zależności od przyjętej skali:

Jakie są najczęstrze, wspólne zachowania ludzi inteligentnych?

 

 1. Koncentrują myśli tylko na swoich sprawach

Osądzanie innych i plotkowanie to rzeczy, od których inteligentni ludzie trzymają się z daleka. Nie oddają się „drobnym rozmowom” i nigdy nie przejmują się tym, co dzieje się w życiu innych ludzi. W rzeczywistości, zgodnie z najnowszymi badaniami inteligentni ludzie są najszczęśliwsi, kiedy są pozostawieni sami sobie, dzięki czemu mogą robić swoje, nie rozpraszając się. Nie oznacza to jednak, że są samotnikami, ich mózgi potrzebują po prostu trochę miejsca, aby „oddychać” i funkcjonować.

 1. Lubią żartować i mają świetne poczucie humoru

Osoba, która potrafi zamienić każdy drobiazg w żart i rozśmieszyć wszystkich wokół, jest genialna. Aby znaleźć humor w życiu codziennym, potrzebne są niesamowite umiejętności twórcze i tzw. kreatywność sięgająca wstecz, co zdaniem naukowców jest ważnym elementem inteligencji.

 1. Mówią sami do siebie

Czy wiesz, że Albert Einstein, jeden z największych geniuszy jakich kiedykolwiek widział świat, zwykł mówić do siebie? Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy często rozmawiają ze sobą, czy to w głowie, czy na głos, są bardziej inteligentni niż ci, którzy tego nie robią.

Mówienie do siebie wyostrza mózg, poprawia pamięć i pomaga uporządkować myśli. To nie jest „szaleństwo” – nazywa się to geniuszem!

 1. Słuchają często muzyki

Wszyscy słuchają muzyki, ale ci, którzy zawsze są zauważani z słuchawkami, są prawdziwymi geniuszami. W ostatnich badaniach stwierdzono, że ludzie, którzy umieją grać na instrumencie muzycznym, mają wyższy poziom inteligencji, ale ci, którzy słuchają muzyki bardzo często są również wyjątkowo bystrzy.

Badanie wskazuje również, że inteligentni ludzie wolą słuchać muzyki bez głosu zamiast piosenek z bezsensownymi tekstami, więc jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy lubią rytmy i rytmy nad słowami, możesz być bardziej inteligentny niż myślisz.

 1. Pracują dobrze, ale nie ciężko

Wbrew powszechnemu przekonaniu inteligentni ludzie nie uczą się, ani nie pracują przez cały czas. Ponieważ z natury są leniwi to starają się znaleźć najłatwiejszy sposób na wykonanie powierzonych im zadań, bez konieczności ciężkiej pracy.

Według nauki ludzie mniej aktywni fizycznie wydają się być bardziej inteligentni niż ci, którzy cały czas pracują i się aktywizują. Inteligentnym ludziom cały czas pracuje mózg, w wyniku czego wymagają mniej zdolności poznawczych w porównaniu do innych.

 1. Zawsze szukają odpowiedzi

Inteligentne umysły są zawsze ciekawe. Niepokoi ich, jeśli choćby jeden liść inaczej ułożony. Zawsze szukają odpowiedzi i zgłębiają tajemnice. Według badań ciekawość, by dowiedzieć się więcej, jest wyraźnym znakiem wyższej inteligencji. Inteligentni ludzie również dużo czytają i często prowadzą dziennik, aby robić notatki.

 1. Przyznają się do swoich błędów

Według Jeffa Bezosa, założyciela popularnej platformy handlowej Amazon, największym znakiem inteligencji jest zdolność do akceptowania błędów i uczenia się na ich podstawie. Nikt nie jest doskonały, ale ci, którzy przyznają się do swoich błędów, są najbardziej inteligentni.

Podświadomie większość ludzie zawsze wierzy, że ma rację i że to druga osoba się myli. Ale mózg wysoce funkcjonalny rozumie punkt widzenia także drugiej osoby i potrafi znaleźć w sobie winę.

 1. Jedzą czekoladę

Miłośnicy czekolady, nadszedł czas aby zabłysnąć! Według badań jedzenie czekolady regularnie poprawia funkcjonowanie mózgu, dzięki czemu jest się bystrzejszym i mądrzejszym. Stwierdzono, że ludzie, którzy jedzą czekoladę często mają lepszą pamięć.

 1. Nie mówią zbyt dużo

Inteligentni ludzie nie uczestniczą w bezużytecznym gadaniu/plotkowaniu. Lubią się trzymać nieco z dala, bo zawsze są otoczeni swoimi myślami. Zdaniem ekspertów inteligentni ludzie są bardziej zdystansowani, ponieważ:

 • Są zbyt logiczne, aby prowadzić rozmowę, gdy nie przynosi im to żadnych korzyści.
 • Nie obchodzi ich to. Wolą raczej robić coś produktywnego niż bawić się w plotki.

Autor: PaG

Przewiń na górę