Poradnie Psychologiczne online – czyli XXI wiek w terapiach

Jeszcze do nie dawna mieliśmy do czynienia z pewną stygmatyzacją problematyki zaburzeń i chorób psychicznych. Co gorsza nadal wiele osób uważa, że z pomocy psychologa – albo, co nawet bywa uznawane za jeszcze gorsze, z usług psychiatry – korzystają wyłącznie ludzie, którzy popadli w swego rodzaju obłęd, bądź którzy po prostu oszaleli. Stanowisko takie jest oczywiście błędne, bo w rzeczywistości każdy człowiek może w swoim życiu zetknąć się z sytuacjami, które stanowiłoby powód do odwiedzenia poradni psychologicznej.

Nie zawsze jednak ludzie mimo wszystko potrafili się przełamać, aby otwarcie pójść do gabinetu i rozmawiać w nim o różnych, czasem bardzo intymnych problemach. Nie zawsze też pacjenci mogli znaleźć odpowiedniego do swojego problemu specjalistę. Kolejnym poważnym problemem był także brak czasu i brak możliwości dojazdu do psychologa.

Tak narodziły się poradnie psychologiczne XXI wieku, działające on-line w systemie 24/7 i z dnia na dzień stały się najczęściej wybieraną formą terapii.  

Jedną z pierwszych takich poradni online w Polsce,  dziś najbardziej rozwiniętą i cenioną przez klientów jest Przestrzeń Pomocy. To właśnie w oparciu o jej doświadczenia powstał ten artykuł.

 

Poniżej przedstawiamy 5 głównych zalet korzystania z tego typu usług.

 

  1. Większy wybór terapeutów

Nie ograniczając się do bezpośredniego obszaru geograficznego, można wybierać spośród licencjonowanych terapeutów na całym świecie. Badania pokazują, że czynnikiem decydującym o sukcesie terapii jest znalezienie terapeuty, którego się polubi i któremu się zaufa. Zatem jest to duży plus, jeśli ma się wybór.

 

  1. Możliwość znalezienia terapeuty, który ma wiedzę specjalistyczną na dany temat

Wiele osób żyje w otwartych, wielokulturowych związkach lub np. ma różnego rodzaju fetysze, czy problemy natury seksualnej. Są to delikatne, bardzo wrażliwe tematy, z którymi nie wszyscy terapeuci czują się komfortowo. Żaden terapeuta nie jest ekspertem w każdej kwestii, więc trzeba wybierać odpowiedniego dla siebie i swoich potrzeb.

 

  1. Elastyczność planowania i oszczędność czasu

W przypadku poradni online nie ma problemu z dojazdem kiedy np. są korki, duże odległości do pokonania, kiedy jesteśmy chorzy, czy nie mamy z kim zostawić dziecka. Poradnie takie mają większą elastyczność czasu, poza tradycyjnym: od poniedziałkiem do piątku, w godzinach 9-17. Z reguły oferują one dostępność swoich usług o każdej porze dnia i nocy, przez 7 dni w tygodniu. Zatem nawet inne strefy czasowe nie mają tu znaczenia.

 

  1. Większa anonimowość

Częstym problemem w standardowych poradniach psychologicznych, zwłaszcza w małych miejscowościach jest sytuacja „podwójnych relacji” z terapeutą. Oznacza to, że poza sesją pacjent może go spotkać na prywatnym gruncie, znać jego rodzinę, co powoduje obopólny dyskomfort. Poza tym niejednokrotnie dużo łatwiej jest rozmawiać z kimś zupełnie obcym, nie mając z tą osobą fizycznego kontaktu.

 

  1.  Możliwość uczestniczenia w poradnictwie dla par czy rodziny na duże odległości

Próba umówienia się na spotkanie pary lub poradnictwa rodzinnego może być bardzo trudna, szczególnie jeśli jedna lub więcej osób w grupie podróżuje. Poradnictwo online jest świetną opcją do pokonywania odległości i pomaga w utrzymaniu regularnych sesji terapeutycznych.

 

Trzeba jednak pamiętać, że aby teleterapia przebiegała dobrze i aby pacjent czuł się komfortowo należy wziąć pod uwagę trzy niezbędne czynniki:

  1.  Ciche miejsce do rozmowy, wolne od zakłóceń. Warto rozważyć użycie słuchawek, aby poprawić zarówno poufność, jak i jakość dźwięku.
  2. Przyzwoite połączenie internetowe na komputerze.
  3. Alternatywny plan na wypadek problemów technicznych. Nawet najbardziej niezawodny serwis internetowy może czasami zawieść i nigdy nie jest to wygodne. Warto przedyskutować z terapeutą alternatywny plan z wyprzedzeniem, nie zostać pozostawionym bez opieki.

Podsumowując, w większości przypadków poradnictwo online jest tak samo skuteczne jak tradycyjny model terapii osobistej, a czasem nawet lepsze. Dlatego zdecydowanie warto korzystać z dobrodziejstw XXI wieku.

Przewiń na górę