Jak stworzyć dobry związek?

Jest taki mit, że przeciwieństwa się przyciągają. Czy jest to prawda? Czy jest możliwe zbudowanie szczęśliwego i trwałego związku z osobą, która jest całkowicie różna od nas? Jak wybierać partnera, aby być szczęśliwym? Redakcja Clever People z okazji nadchodzących Walentynek przyjrzała się tematyce przeciwieństw i związków.  Dzięki uprzejmości poradni psychologicznej Przestrzeń Pomocy możemy zaprezentować kilka praktycznych porad jak stworzyć dobry, mocny związek?

Co to jest miłość?

Encyklopedyczne określenie miłości to uczucie, typ relacji międzyludzkich, zachowań, postaw. Często jest inspiracją dla dzieł literackich lub malarstwa. Stanowi ważny aspekt psychologii, filozofii i religii.

Wszyscy pragniemy doświadczyć miłości takiej jak w wielu powieściach, filmach, wierszach i piosenkach:  że partner jest wszystkim dla osoby zakochanej, więc miłość jest wszystkim, czego człowiek potrzebuje; że prawdziwa miłość trwa wiecznie i pokona wszystkie przeciwności; że ludzie kochający się prawdziwie są połączeni – stają się jedną osobą; że miłości nie można zastąpić i polega na wyłączności; że miłość jest czysta i uniemożliwia czynienie zła.

Jak znaleźć zatem odpowiedniego partnera, który spełni nasze wyidealizowane oczekiwania? Czy ktoś kto jest zupełnie inny może być tym jedynym/jedyną na zawsze?

Podczas gdy media wciąż mówią nam, że prawdziwa miłość, nie zna granic i barier i  przezwycięży wszystko, że  to, statystyki pokazują zupełnie co innego.

 

Czy przeciwieństwa faktycznie się przyciągają?

Legendy i baśnie mówią, że tak. Ale życie i nauka mówi już zupełnie co innego.

Historie o dwóch różnych osobach są o wiele ciekawsze dla czytelnika, czy słuchacza, niż opowieść w której występują dwie takie same postacie. Są w nich skrajne emocje, szaleństwo, rozstania i powroty. Czyli wszystko co jest atrakcyjne dla słuchacza, czytelnika. Inaczej historia byłaby po prostu nudna – stąd zapewne powstał ten mit.

 

Jak się dobierać w pary?

Większość badań wskazuje, że najlepiej jest dobierać się wg. podobieństw. Dotyczy to nie tylko związków, ale i przyjaźni. Bardziej lubimy i lepiej dogadujemy się z osobami, które mają podobną naturę do nas. Oczywiście wszystkie pary na świecie się czasem kłócą i mają odmienne zdania w różnych sprawach, ale są takie cechy charakteru od razu wskazują, że znacznie będziemy się różnić od partnera i już w zasadzie na stracie wróżą kłopoty w porozumieniu:

  • jedno z partnerów lubi mówić, dzielić się uczuciami, pomysłami, jest bardzo rozmowne. Drugie zaś woli milczenie, prywatność i nie ma potrzeby takich rozmów.
  • jedna osoba w związku jest towarzyska, uwielbia wychodzić, prowadzić dom otwarty. Partner jest natomiast zamknięty, mało towarzyski, nie ma potrzeby obcowania z innymi ludźmi.
  • zbytnia rozrzutność jest cechą jednej z osób, druga natomiast lubi oszczędzać i liczy każdą złotówkę.

Nie warto zatem wierzyć w cudowną moc przyciągania się przeciwieństw. Zgodność w związku powiązana jest z harmonią oraz jednomyślnością. Drobne różnice mogą urozmaicać związek, ale mogą go także totalnie zniszczyć. Zatem najlepiej jest wybierać osobę, która ma podobne cechy charakteru do nas samych.

Trzeba jednak pamiętać, że nie ma idealnych związków i nawet jeśli nasz partner jest do nas podobny to wcześniej czy później dojdzie do jakichś konfliktów i różnic zdań. I co wtedy?

Są techniki/sposoby, które mogą nam pomóc w poprawianiu relacji z partnerem i znacząco zmniejszyć nieporozumienia i problemy partnerskie.

 

Jak poprawić relacje z partnerem?

Związki wymagają pracy i zaangażowania. Przy odrobinie wysiłku, zrozumienia i cierpliwości ty i twój partner możecie poprawić swoją relację.

 

  1. Słuchajcie się nawzajem. Pary, które są ze sobą od dłuższego czasu, często bagatelizują potrzeby drugiej osoby.  Jeśli twój współmałżonek mówi ci czego chce od związku, powinnaś podjąć próbę i znaleźć kompromis.
  2. Spędzajcie razem czas. Brak wspólnie spędzanego czasu powoduje oddalanie się par od siebie. Czas „dobrej jakości” to czas, który bezwarunkowo i całkowicie poświęcacie tylko dla siebie. Telefon dzwoni? Odłóż słuchawkę i wyłącz go. Cieszcie się wzajemną obecnością i byciem razem. Róbcie to co najmniej raz w tygodniu przez 30 – 60 minut.
  3. Bądźcie otwarci i szczerzy wobec siebie. Uczciwość jest niezwykle ważna w związku. Chcesz mieć poczucie, że możesz zaufać swojemu małżonkowi i chcesz, aby twój partner czuł się tak samo – rozmawiajcie ze sobą szczerze.  
  4. Pracujcie nad kompromisem. Kompromis może być trudny, zwłaszcza gdy emocje są ogromne w trakcie kłótni. Czasem warto jest jednak odpuścić niż zajadle walczyć i tym samym podsycać emocje:

– Nie myśl o argumentach jako o czymś, co trzeba „wygrać”. To bardzo ryzykowne podejście, ponieważ stawia ciebie i twojego małżonka przeciwko sobie.

– Zrezygnuj z rzeczy, o które nie warto walczyć. Nawet jeśli wiesz, że masz racje, nie warto się stresować i frustrować kłótnią. Zwłaszcza w błahych sprawach.

Kompromis wzmacnia wasz związek. Kiedy oboje odłożycie na bok swoje potrzeby, w tym potrzebę racji, możecie współpracować jako zespół.

  1. Używajcie zwrotu „Ja”. Kiedy ty i twój partner się nie zgadzacie, ważne jest, aby unikać używania oskarżeń lub obelg. Jednym ze sposobów, w jaki wielu małżonków przypadkowo krzywdzi swoich partnerów, jest stosowanie oświadczeń „ty” zamiast oświadczeń „ja”. Używanie wyrażeń „Ja” może pomóc w wyrażeniu twojego samopoczucia i promować produktywną, pozytywną rozmowę, zamiast ranić uczucia partnera. Na przykład: „Zawsze się spóźniasz, przez co źle wyglądam!”

Wyrażenie „ja” zmienia rozmowę w sposób skupiający się na uczuciach, a nie na obwinianiu. Na przykład: „Zauważyłam, że nie przywiązujesz wagi do naszej rozmowy co sprawia, że ​​czuję, że nie bierzesz pod uwagę moich uczuć”.

  1. Nigdy nie krzyczcie na siebie. Wiele osób zaczyna krzyczeć, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.  Krzyczenie na partnera przynosi tylko jeden z dwóch rezultatów: albo twój partner też krzyknie i będziecie tak krzyczeć na siebie nawzajem, albo twój partner będzie się ciebie bał. Tak czy inaczej, jest to szkodliwa sytuacja, która może bardzo obciążyć wasz związek a emocje będą tylko rosły.  Unikaj mówienia o ważnych sprawach, gdy ty (i / lub twój partner) jesteś zdenerwowany. Idź na spacer lub po prostu poproś o 5 lub 10 minut czasu na uspokojenie się, a następnie rozpocznij rozmowę, gdy oboje będziecie wyciszeni.

 

To w jaki sposób tworzymy związki jest bardzo różne. DLatego dzięki zrozumieniu mechanizmów psychologicznych, które za tym stoją, możemy lepiej dbać o nasze wspólne życie.

Ale jeśli powyższe porady nie pomogą i nadal, po wielokrotnych próbach nie uda wam się porozumieć? – wtedy warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Kursy i warsztaty https://kursy.bliskosiebie.com/odbudowa-bliskosci-w-zwiazku

 

Poradnia Przestrzeń Pomocy https://przestrzen-pomocy.pl/ 

 

Autor: PaG

Przewiń na górę