Jakie są korzyści ze współpracy z psychologiem sportowym? Kulisy pracy ze sportowcami zdradza Bartosz Pietruszewski.

W ostatnim czasie coraz więcej sportowców pracuje z psychologami. Oczywiście nie ma wątpliwości, że psychika odgrywa niebagatelną rolę, zwłaszcza, gdy rywalizują ze sobą zawodnicy reprezentujący najwyższy poziom w swoich dyscyplinach. Sami sportowcy często podkreślają, że w decydujących momentach zawodów to właśnie psychika odgrywa kluczową rolę. Co ciekawe, dziś tradycyjne poradnie psychologiczne przechodzą powoli do lamusa i sesje prowadzi się także on-line. Ale czy faktycznie jest to potrzebne i skuteczne? Na wszystkie pytania odpowiada nam Pan Bartosz Pietruszewski – ekspert z dziedziny psychologii sportowej.

W ostatnich latach zdecydowanie wzrosło zainteresowanie psychologią we wszystkich dziedzinach życia, a w szczególności psychologią sportu. Dlaczego nagle ludzie ze świata zawodowej aktywności fizycznej zaczęli potrzebować wsparcia mentalnego?

Wsparcie mentalne potrzebne było od zawsze i zawodnicy z różnych dyscyplin sportu korzystali z niego w formie i źródła jakie było wówczas dla nich dostępne np. trener, rodzina, przyjaciele, osoby trzecie. Nie zawsze było trafne i dopasowane. Dziś za sprawą psychologii sportu, wielu badań, doświadczeń te szeroko rozumiane wsparcie stało się ukierunkowane i profesjonalne.

Czym konkretnie zajmuje się psychologia sportu?

W zależności od potrzeby danego zawodnika/klubu. Ogólnie rzecz ujmując optymalnym działaniem mózgu w aktywności sportowej człowieka np. umiejętnością koncentracji uwagi, radzeniem sobie ze stresem/presją, budową pewności siebie, optymalnym poziomem pobudzenia psychofizjologicznego, czy choćby poprawną komunikacją czy spójnością grupy.

Jakie są korzyści z takiego wsparcia mentalnego? Co sportowiec może dzięki takim sesjom poprawić/osiągnąć?

Świadomość procesów, mechanizmów, które wpływają na poszczególne zachowania sportowca. Następnie zmiana tych, które są dysfunkcjonalne. W konsekwencji poprawa rezultatów sportowych. Taki jest cel.

Jak długo trwają  sesje i z ilu takich zajęć powinno się skorzystać?

W zależności od sytuacji, wieku, oczekiwań i potrzeb danego sportowca różnie to wygląda. Sprawa indywidualna. Trening mentalny to praca procesowa, długofalowa. Warto w tym miejscu nadmienić również, iż nie warto czekać z podjęciem współpracy do wystąpienia kryzysu. Wówczas gasimy pożar. Zdecydowanie lepiej przygotować się wcześniej na jego uniknięcie bądź poradzenie sobie z nim w sytuacji, gdy takowy nastąpi.

W jakich sytuacjach i z jakimi problemami zgłaszają się najczęściej do Pana sportowcy?

Nie lubię określenia „problem”. Zadania są różne, oczekiwania również. Pamiętajmy, że praca z psychologiem sportu to praca nad obszarem mentalnym, która jest jednym z czterech budujących dyspozycję sportowca. Często nie mówimy tu o żadnych problemach, a wartości dodanej, przewadze nad rywalem.

 

Proszę nam zatem uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić:

 

Jak postępować, aby zwyciężyć?

Tzw. recepta na sukces? Droga do sukcesu nie jest jednakowa dla wszystkich sportowców. Być wysoko przygotowanym w każdym z czterech obszarów wpływających na formę sportowca  – fizycznym, technicznym, taktycznym i mentalnym. To naczynia połączone.

Jak radzić sobie z emocjami?

Przede wszystkim je identyfikować. Nie wypierać, nie negować, nie tłumić. Akceptować, a następnie (w indywidualny dla danej jednostki sposób) wyrzucać. A najlepiej, to co ja często staram się wprowadzać u swoich sportowców – przekształcać w zadania.

 Jak zwiększyć koncentrację uwagi?

Trenować! Poziom koncentracji uwagi jest różny u różnych osób. Pomimo tego co uważano jeszcze 30 lat temu, dziś już wiemy, że nie rodzimy się z takim samym poziomem koncentracji. To jest zmienna indywidualna. Ćwiczeń na poziom koncentracji uwagi jest całe mnóśtwo. Jedno z nich, moje autorskie, znajduje się na mojej stronie internetowej www.psychologsportu.info pod zakładką „Focus game”.

Jak wygląda taka sesja z psychologiem sportu?

Pracujemy różnie, dostosowujemy się do potrzeb i sytuacji sportowca/klubu. Z uwagi na odległość i wygodę zawodnika, często pracujemy online. Świetnie się to sprawdza. Oczywiście prowadzimy też konsultacje bezpośrednie, czy to gabinetowe, czy na obiektach sportowych. Czasami jest to trening mentalny praktyczny w postaci zajęć warsztatowych na sali lub na boisku. Zakres i forma współpracy są bardzo szerokie.

Bartosz Pietruszewski – psycholog sportu, trener przygotowania mentalnego. Pracuje z zawodnikami indywidualnie jak klubami sportowymi. W swoim doświadczeniu ma m.in. współpracę z AP Legia Warszawa czy Włókniarzem Białystok.

www.psychologsportu.info

http://www.bartoszpietruszewski.pl/ 

https://www.facebook.com/psychologsportu.info/ 

 

Autor: DoB

Przewiń na górę