Steve Jobs – król świata technologii i innowacji

Był amerykańskim wynalazcą, projektantem i przedsiębiorcą, współzałożycielem znanej i cenionej na całym świecie firmy Apple Computers. Rewolucyjne produkty Apple, w tym iPod, iPhone i iPad, są obecnie postrzegane jako dyktujące ewolucję nowoczesnej technologii. Oto historia niekwestionowanego geniusza i rewolucjonisty technologii – Steve-a Jobs-a.

Wczesne lata

Urodził się w 1955 r. Jego biologiczni rodzice, wtedy studenci, doktoranci University of Wisconsin zaraz po narodzinach oddali go do adopcji.  Ojciec Jobsa, Abdul Fattah Jandali, był syryjskim profesorem nauk politycznych. Jego matka, Joanne Carole Schieble, pracowała jako logopeda. Krótko po tym, jak Jobs został przyjęty do adopcji, jego biologiczni rodzice pobrali się i mieli kolejne dziecko, znaną pisarkę Mona Simpson. Jobs dopiero w wieku 27 lat odkrył informacje o swoich biologicznych rodzicach.

Jako niemowlę został adoptowany przez Clarę i Paula Jobsa z Mountain View w Kalifornii, w obszarze, który później stał się znany jako Dolina Krzemowa.  Clara pracowała jako księgowa, a Paul był weteranem i mechanikiem Straży Przybrzeżnej.

Jako chłopiec Jobs i jego ojciec majsterkowali nad elektroniką w rodzinnym garażu. Paul pokazał synowi, jak rozbierać i rekonstruować urządzenia elektroniczne, hobby, które zaszczepiło pewność siebie, wytrwałość i sprawność mechaniczną u młodego chłopca.

 

Edukacja

Jobs od najmłodszych lat przejawiał się nadprzeciętną inteligencją i innowacyjnym myśleniem co powodowało olbrzymią nudę i frustrację podczas zajęć w szkole podstawowej. Zaproponowano mu wcześniejsze rozpoczęcie edukacji w liceum, ale jego rodzice zdecydowanie odrzucili tą propozycję.

Po ukończeniu szkoły średniej Jobs zapisał się do Reed College w Portland w stanie Oregon. Nie widząc jednak perspektyw, po sześciu miesiącach porzucił studia i następne 18 miesięcy spędził na kursach z zajęć kreatywnych. Jobs później wspominał, że jeden z kursów kaligrafii rozwinął w nim zamiłowanie do typografii.

W 1974 r. Jobs podjął pierwszą pracę jako projektant gier wideo w Atari. Jednak kilka miesięcy później opuścił firmę, aby znaleźć duchowe oświecenie w Indiach, podróżując i eksperymentując z lekami psychodelicznymi.

 

Steve Wozniak i Steve Jobs

Kiedy Jobs uczęszczał na zajęcia do Homestead High School, został przedstawiony swojemu przyszłemu partnerowi i współzałożycielowi Apple Computer, Woźniaowi, który studiował już na University of California w Berkeley.

W wywiadzie dla PC World z 2007 roku Wozniak powiedział, dlaczego on i Jobs tak dobrze współpracowali: „Oboje kochaliśmy elektronikę i sposób, w jaki podłączaliśmy cyfrowe układy scalone” – powiedział Woźniak. „Bardzo niewiele osób, szczególnie wtedy, miało pojęcie, czym są układy, jak działają i co mogą zrobić. W tamtym czasie miałem już na swoim koncie wiele zaprojektowanych komputerów, więc wyprzedzałem go w dziedzinie elektroniki i projektowania komputerów, ale i tak mieliśmy wspólne zainteresowania i pasje.  Oboje też mieliśmy dość niezależne podejście do rzeczy na świecie. ”

 

Założenie marki Apple Computer

W 1976 r., kiedy Jobs miał zaledwie 21 lat, wraz z Woźniakiem założył Apple Computer w rodzinnym garażu Jobsa. Sfinansowali to przedsięwzięcie sprzedając swoje rzeczy Jobs swój samochód a Woźniak ukochany kalkulator naukowy.

Jobsowi i Woźniakowi przypisuje się zrewolucjonizowanie branży komputerowej za pomocą Apple poprzez demokratyzację technologii i zmniejszenie maszyn, zmniejszenie ich kosztów, intuicyjność i dostępność dla codziennych konsumentów.

Woźniak wymyślił serię przyjaznych dla użytkownika komputerów osobistych i – wraz z Jobsem odpowiedzialnym za marketing – Apple początkowo sprzedawał komputery za 666,66 USD za szt.

Wkrótce ich firma Apple zarobiła około 774 000 $. Trzy lata po wydaniu drugiego modelu Apple obrót firmy wzrósł o 700 procent, czyli do 139 milionów dolarów.

W 1980 r. Apple Computer stał się spółką akcyjną o wartości rynkowej 1,2 mld USD. Wtedy Jobs powierzył swoje obowiązki ekspertowi ds. marketingu, Johna-owi Sculleya z Pepsi-Coli, który wkrótce został dyrektorem generalnym firmy Apple.

Niestety kilka kolejnych produktów Apple’a miało poważne wady konstrukcyjne, co spowodowało wycofanie produktu i rozczarowanie konsumentów. Wtedy konkurent firma IBM przegonił Apple pod względem sprzedaży i zdominował świat biznesu PC-tami.

W 1984 r. Apple wypuścił komputer Macintosh, wprowadzając go na rynek jako styl życia w kulturze: romantyczny, młodzieżowy, kreatywny. Ale pomimo pozytywnej sprzedaży i wydajności lepszej niż komputery IBM, Macintosh wciąż nie doganiał konkurencji.

Sculley uznał, że pomysły Jobsa osłabiają Apple i pod jego wpływem kierownictwo zaczęło go ignorować. Nie mając oficjalnego stanowiska w firmie, którą sam założył, Jobs został przesunięty na bardziej zmarginalizowaną pozycję, co spowodowało, że w 1985 roku opuścił Apple.

Po odejściu z Apple Jobs założył nowe przedsiębiorstwo sprzętowo-programowe o nazwie NeXT, Inc. Firma rozpoczęła sprzedaż wyspecjalizowanego systemu operacyjnego na rynek amerykański Zainteresowało to mocno firmę Apple, która odkupiła NeXT od Jobsa w 1996 r. za 429 mln USD.

 

Nowe oblicze firmy Apple

W 1997 r. Jobs powrócił na stanowisko dyrektora generalnego Apple.  I tak jak zainicjował sukces Apple’a w latach 70., tak samo jak w latach 90. planował ożywić i odświeżyć firmę.

Dzięki nowemu zespołowi zarządzającemu, zmienionym w pakietach akcji oraz narzuconej rocznej pensji w wysokości 1 USD Jobs przywrócił Apple do życia. Pomysłowe produkty Jobsa (takie jak iMac), skuteczne kampanie brandingowe i stylowe projekty po raz kolejny przyciągnęły uwagę konsumentów.

W następnych latach Apple wprowadził takie rewolucyjne produkty, jak Macbook Air, iPod i iPhone, które podyktowały rozwój technologii. Niemal natychmiast po wydaniu przez Apple nowego produktu konkurenci zaczęli starać się wytwarzać porównywalne technologie.

Kwartalne raporty Apple’a znacznie się poprawiły w 2007 roku: akcje były warte 199,99 USD za jedną akcję – w tamtym czasie rekordową liczbę – a firma szczyciła się oszałamiającym zyskiem w wysokości 1,58 miliarda USD, nadwyżką w banku wynoszącą 18 miliardów USD i zerowym długiem.

W 2008 r. Apple stał się drugim co do wielkości sprzedawcą muzyki w Ameryce – ustępując tylko Walmartowi, napędzany sprzedażą iTunes i iPod. Apple znalazło się również na pierwszym miejscu listy „Najbardziej podziwianych firm” magazynu Fortune, a także na pierwszym miejscu wśród firm z listy Fortune 500, pod względem dywidend dla akcjonariuszy.

 

Steve Jobs i Pixar

w 1986 r. Jobs kupił firmę animacyjną od George’a Lucasa, który później stał się Pixar Animation Studios. Wierząc w potencjał Pixara, Jobs początkowo zainwestował 50 milionów dolarów własnych pieniędzy w spółkę.

Studio zajęło się produkcją niezwykle popularnych filmów, takich jak Toy Story, Finding Nemo i The Incredibles. Filmy Pixara zarobiły łącznie 4 miliardy dolarów. W 2006 roku studio połączyło się z firma Walt Disney, co uczyniło Jobsa największym udziałowcem Disneya.

W 2011 roku Forbes oszacował wartości netto Jobsa na około 6,5 miliarda USD do 7 miliardów USD ze sprzedaży Pixara firmie Walt Disney Company w 2006 roku.

Gdyby jednak Jobs nie sprzedał swoich akcji Apple w 1985 roku, kiedy opuścił firmę, jego wartość netto byłaby oszałamiająca i wynosiłaby 36 miliardów dolarów.

Steve Jobs i jego rodzina

Jobs i Laurene Powell pobrali się 18 marca 1991 roku. Para spotkała się na początku lat 90 w szkole biznesowej Stanford, gdzie Powell była studentką MBA. Mieszkali w Palo Alto w Kalifornii z trójką ich dzieci: Reedem, Erin i Ewą.

Jobs0 spłodził również nieślubną córkę, Lisę, z Chrisann Brennan w 1978 roku, kiedy miał 23 lata. Nie przyznał się jednak do ojcostwa córki w dokumentach sądowych, twierdząc, że był bezpłodny.

Lisa Brennan Jobs napisała później o swoim dzieciństwie i związku z Jobsem w swojej książce Small Fry, opublikowanej w 2018 r. Napisała, że już w 1980 roku ​​testy DNA wykazały, że ona i Jobs pasują do siebie genetycznie i że ojciec był zobowiązany do zapłaty alimentów jej borykającej się z problemami finansowymi matce. Jobs nawiązał kontakt z córką dopiero kiedy skończyła 7 lat. Gdy Lisa była nastolatką zamieszkała z ojcem.

Steve Jobs i walka z rakiem

W 2003 r. Jobs odkrył, że ma guza neuroendokrynnego, rzadką, ale operowalną postać raka trzustki. Zamiast natychmiast zdecydować się na operację Jobs postanowił zmienić dietę pesco-wegetariańską, jednocześnie rozważając wschodnie, niekonwencjonalne opcje leczenia.

Przez dziewięć miesięcy Jobs odkładał operację, denerwując przy tym zarząd Apple. Szefowie obawiali się, że akcjonariusze wycofają swoje akcje, jeśli dowiedzą się, że ich dyrektor generalny jest chory.

W 2004 r. Jobs miał udaną operację usunięcia guza trzustki. I w kolejnych latach nic nie wspominał o swoim zdrowiu.

Dopiero na początku 2009 r. zaczęły krążyć doniesienia o sporej utracie wagi Jobsa, niektórzy przewidywali, że powróciły jego problemy zdrowotne i konieczność przeszczepu wątroby. Jobs oficjalnie odpowiedział na te obawy, że ma do czynienia z zaburzeniami równowagi hormonalnej. Kilka dni później poszedł na sześciomiesięczny urlop.

W trakcie urlopu Jobs wysłał wiadomość e-mail do pracowników w której stwierdził, że jego „problemy zdrowotne są bardziej złożone”, niż myślał, a następnie mianował Tima Cooka na dyrektora operacyjnego Apple jako „odpowiedzialnego za codzienne działania Apple”.

Po prawie roku nieobecności w życiu publicznym Jobs wygłosił w 2009 roku, podczas ceremonii odsłonięcia iPada ostatnie przemówienie jako gospodarz i mistrz ceremoni.

 

Śmierć i ostatnie słowa Steve’a Jobsa

Jobs zmarł w Palo Alto 5 października 2011 r. Po walce z rakiem trzustki przez prawie dekadę. Miał 56 lat.

W mowie pożegnalnej Jobsa, jego siostra Mona Simpson napisała, że ​​tuż przed śmiercią długo spoglądał na swoją siostrę Patty, potem na żonę i dzieci, a potem usiadł obok nich i powiedział ostatnie słowa: „Och, WOW. OH WOW. OH WOW. ”

Autor: PaG

Przewiń na górę