EKO-czynni, czyli jak zaangażować uczniów w ochronę środowiska?

EKO-czynni, czyli jak zaangażować uczniów w ochronę środowiska?

Pojęcie „ekologia” w obecnych czasach potrafi budzić wiele różnych skojarzeń. Jeszcze niedawno uważano, że ekologia to tylko pewnego rodzaju moda, ale dziś coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że świadome korzystanie z zasobów planety i ochrona środowiska jest obowiązkiem. Tutaj istotnym elementem edukacji ekologicznej jest kształtowanie nawyków u dzieci i młodzieży. Jak to jednak robić, aby było ciekawie i skutecznie? Otóż okazuje się, że skutecznym elementem takiej edukacji są konkursy i programy ekologiczne dedykowane dla szkół i uczniów. Bardzo ciekawą propozycję z mnóstwem atrakcyjnych nagród przygotowała Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, uruchamiając już II edycję programu EKO-czynni.

Cel programu?

Świadomość ekologiczna nie może być tylko ładnie brzmiącym hasłem – musi iść za tym coś więcej, “coś” czyli działanie.

Jak wspomnieli organizatorzy: „Pomagać i wspierać ekologię można na milion różnych sposobów o czym przekonaliśmy się podczas I edycji EKOczynnych. To, co cieszy najbardziej po zakończonym sukcesem programie to świadomość ekologiczna tysiąca szkół, które wzięły udział w konkursie. Nie mogliśmy zatem poprzestać na jednej edycji. Kontynuujemy program i jego cele, w poszukiwaniu szkół, które pokażą, jak można działać na rzecz ekologii i środowiska.”

Dla kogo jest skierowany program EKO-czynni?

W ramach II edycji programu EKO-czynni organizowane są dwa konkursy:

EKO-PROJEKTY – dla szkolnych zespołów projektowych, które mogą zgłaszać projekty działań ekologicznych i tym samym ubiegać się o dofinansowanie na ich realizację.

Zgłoszenia przyjmowane są do 24.03.2022 r.

EKO-REAKCJE – dla uczniów szkół ponadpodstawowych, z zamiłowaniem do wszelkich działań proekologicznych i z artystyczną duszą. Konkurs podzielony jest na cztery etapy, w którym zadania konkursowe polegają na nagraniu filmu, stworzeniu rysunku, zrobienia zdjęcia czy napisaniu tekstu w dowolnej formie literackiej. Zgłoszenia przyjmowane są do końca miesiąca danego etapu.

Celem obu jest: promowanie ochrony środowiska, zwiększanie świadomości i odpowiedzialności ekologicznej oraz budowanie wrażliwości ekologicznej wśród młodzieży. Program ma także zachęcać uczniów do podejmowania lub kontynuowania projektów ekologicznych.

Jak wziąć udział?

Szczegółowe informacje, formularze zgłoszeniowe oraz regulaminy konkursów znajdują się na stronie. Szkolne zespoły projektowe mogą dodatkowo zarejestrować swoją działalność i otrzymać dyplom uczestnictwa, cenne wskazówki oraz praktyczny poradnik prowadzenia projektu.

 

Dlaczego warto?

W konkursach oprócz czystej radości ze wspierania środowiska czekają bardzo atrakcyjne nagrody.

EKO-projekty: szkolne zespoły projektowe, które przygotują i zgłoszą planowane inicjatywy, mogą otrzymać nawet do 50 000 zł dofinansowania na ich realizację. Łącznie w programie wydane zostaną co najmniej 4 dofinansowania. Dodatkowo 3 najciekawsze pomysły otrzymają nagrody finansowe 15 000 zł, 10 000 zł i 5 000 zł. Na szkoły czekają również wyróżnienia.

Uczniowie, będący członkami zespołów szkolnych wszystkich nagrodzonych projektów otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci praktycznych eko-zestawów.

EKO-reakcje: Na autorów najwyżej ocenionych prac czekają nagrody, w postaci rowerów miejskich oraz kart prezentowych do sklepów Empik. Ich prace zostaną także wykorzystane do dalszego budowania świadomości ekologicznej wśród młodzieży. Po zakończeniu czterech etapów powstanie specjalny eko-poradnik, w którym znajdą się najciekawsze nagrodzone prace.

Nasza redakcja zdecydowanie i całym sercem wspiera takie inicjatywy. Ochrona środowiska to nasza przyszłość i cieszy nas fakt, że są organizacje, które działają na rzecz ekologii! Więcej informacji o programie i konkursie znajdziecie na stronie https://eko-czynni.pl/

Przewiń na górę