Leczenie Covid-19 – terapia CPAP okazała się być bardzo skuteczną metodą.

CPAP to jedna z najbardziej skutecznych metod wspomagania oddychania, stosowana głównie w leczeniu bezdechu sennego, a także w przypadku niewydolności oddechowej dlatego świetnie sprawdza się także w przypadku leczenia pacjentów chorych na COVID. O tym kto może korzystać z terapii CPAP i jakie są z niej korzyści dla pacjenta w walce z koronawirusem dowiecie się z poniższego artykułu.

Zapalenie płuc wywołane przez koronawirus 2019 (COVID-19) charakteryzuje się hipoksemiczną niewydolnością oddechową, która może prezentować się w szerokim spektrum fenotypów klinicznych. Na początku choroby pacjenci mogą mieć normalnie wyglądające płuca i dobrze reagować na standardowe leczenie. Jednak kiedy pojawiają się komplikacje i niewydolność oddechowa należy wdrożyć inne, już szpitalne metody leczenia. Jak wskazują badania pacjent z COVID-19 nie zachowuje się jak pacjent z typowym Zespołem Ostrej Niewydolności Oddechowej (ARDS), co oznacza, że powinien być leczony w nieco inny sposób. Idealnym rozwiązaniem okazuje się tu terapia CPAP.

Według profesora Josha Farkasa z Uniwersytetu Vermont pacjenci z COVID w leczeniu potrzebują po prostu dodatniego ciśnienia powietrza (CPAP). Dzieje się tak gdyż ich wysiłek oddechowy jest często wystarczający, więc nie potrzebują mechanicznego wsparcia pracy oddechowej, które w rzeczywistości może prowadzić do groźnych dla zdrowia dużych objętości oddechowych.

Zatem najlepszy sposób aby dostarczyć pacjentowi dużej wartości dodatniego ciśnienia to po prostu terapia dostarczania ciągłego dodatniego ciśnienia powietrza CPAP (Continuous Positive Airway Pressure). Dzięki tej metodzie pacjent ma ułatwiony oddech i szybko się regeneruje.

Zalety terapii CPAP w przypadku COVID:

– CPAP dostarcza maksymalną ilość uśrednionego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, bez konieczności intubacji.

– CPAP nie zwiększa objętości oddechowych, dzięki czemu lepiej chroni płuca.

– Przy użyciu zamkniętych systemów i filtrów antywirusowych, jest bezpieczniejsza w przenoszeniu zakażeń i infekcji.

Należy zaznaczyć, że CPAP z pewnością nie jest terapią przeznaczoną dla wszystkich przypadków COVID-19. Jednakże odgrywa ważną rolę w konkretnych sytuacjach:

– Pacjenci z pogarszającym się niedotlenieniem (e.g. wymagający ~50-60% FiO2) , którzy nie pozostają pod wpływem silnego stresu i nie mają zaburzeń w innych organach.

– Pacjenci, dla których intubacja nie jest zalecana / preferowana (DNR/DNI).

– Brak dostępności do mechanicznych respiratorów (istnieje duży dostęp do maszyn CPAP, które są szeroko stosowane w obturacyjnych zaburzeniach oddechu podczas snu). Czyli, jeżeli CPAP mógłby zastąpić intubację nawet w 20-40% przypadkach, mogłoby to zapobiec brakom w ilości respiratorów.

– Brak dostępności wystarczającej ilości przeszkolonego w intubacji personelu.

Tak jak w przypadku wszystkich form nieinwazyjnej wentylacji, dokładne monitorowanie stanu pacjent jest kluczem do bezpieczeństwa. Jest to krytyczne dla pacjentów z COVID-19, którzy mogą wykazać “utajone niedotlenienie” ( “silent hypoxemia”) (co sprawia, że ich stan wygląda znacznie lepiej niż realnie jest).

Jakie urządzenia są najlepsze w terapii CPAP?

Specjalistycznym urządzeniem do wykonywania terapii CPAP jest pompa powietrzna (Aparat CPAP), podłączona do specjalnej maski na twarz, pokrywającej nos albo nos i usta razem.

Aparaty CPAP dzielą się na:

– aparaty o stałej wartości ciśnienia, czyli CPAP

– aparaty z automatyczną regulacją ciśnienia, czyli AutoCPAP (inaczej APAP).

Aby leczenie było jak najbardziej skuteczne, ważne jest dobranie odpowiedni model urządzenia oraz dopasowanie akcesoria (maskę CPAP, nawilżacz, itp.).

Ich wybór zależy m.in. od zalecanego ciśnienia roboczego, rodzaju choroby, współistniejących schorzeń czy tolerancji pacjenta na aparat.

Więcej informacji o rodzajach i modelach aparatów CPAP oraz o akcesoriach do nich znajdziecie na portalu www.oddechowy.pl

Ciekawym i zarazem innowacyjnym rozwiązaniem w leczeniu CPAP są także Hełmy DimAir do CPAP i wentylacji nieinwazyjnej.

Urządzenia te są przeznaczone do zastosowania w leczeniu pacjentów wymagających terapii wspomagania oddechu oraz w komorach hiperbarycznych, do wypełniania mieszaninami gazów wzbogaconych tlenem. Można go stosować zarówno u pacjentów przytomnych jak i nieprzytomnych, dorosłych oraz dzieci, zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: czytaj

Filmiki instruktarzowe znajdziecie tutaj:

Podsumowując:

– COVID-19 wydaje się powodować nietypową formę niewydolności oddechowej, z rozległym niedotlenieniem ale normalną pracą płuc. Może mieć to związek z rozległą niedodmą płuc.

–  CPAP może być właściwym sposobem nieinwazyjnego wsparcia dla tych pacjentów. CPAP to sposób, który zapewnia najlepsze odzyskiwanie sprawności pęcherzyków płucnych (najwyższe uśrednione ciśnienie w drogach oddechowych). Ponadto nie ma zagrożenia niebezpiecznie dużych objętości oddechowych.

– Ostateczny optymalny sposób postępowania w wentylacji nieinwazyjnej dla COVID-19 nie jest aktualnie do końca znany. CPAP może być racjonalnym wyborem dla niektórych pacjentów ze średniozaawansowanym niedotlenieniem i bez wieloorganowych niewydolności. Jak zawsze, niezbędne są dalsze badania i ewidencja.

Więcej informacji o terapii CPAP i urządzeniach znajdziecie na portalu www.oddechowy.pl 

Źródła:

  1. Josh Farkas jest twórcą portalu PulmCrit.org. Jest zrzeszonym  profesorem pulmonologii i intensywnej terapii (Pulmonary and Critical Care Medicine) na Uniwersytecie w Vermont Źródło: https://emcrit.org/pulmcrit/cpap-covid/
  2. Oddechowy.pl – Jesteśmy częścią E-mocja sp. z o.o. dystrybutora rozwiązań dla szpitali oraz pacjentów. Jako sklep oddechowy.pl oferujemy specjalistyczny sprzęt medyczny oraz wysokiej jakości produkty medyczne do użytku domowego oraz szpitalnego renomowanych producentów. Specjalizujemy się w sprzedaży urządzeń CPAP (aparaty CPAP, maski CPAP, hełmy CPAP i akcesoria), respiratorów, polisomnografów, pulsoksymetrów i wielu innych akcesoriów medycznych. Każdy sprzedawany przez nas sprzęt objęty jest gwarancją. Sprzęty, które znajdują się w ofercie mają obowiązujące w Polsce atesty. Wybieramy dostawców, którzy dysponują certyfikatami ISO i których produkty spełniają normy Unii Europejskiej oraz NATO.

Redakcja CleverPeople

Tagi: #chrapanie, #terapiacpap #bezdech #hełmDimAir #DimAir #wentylacjanieinwazyjna #hełmdowentylacji #COVID #CPAP #covid19  #hełmCPAP #wypożyczalniaCPAP #oddechowy #sklepCPAP #sklepCPAP #sprzętmedyczny

Przewiń na górę